در این مطلب قراره یه پروژه ساده برنامه نویسی شبکه رو که خودم ایجاد کردم بهتون معرفی کنم که در سایت گیت هاب با آدرس زیر در دسترس است:

https://github.com/socoot/SimpleNetworking 

در این پروژه من یک کلاینت و سرور ساده رو با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا پیاده سازی کردم که با استفاده از سوکت با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. برای سریال کردن ورودی و خروجی سوکت ها از JSON استفاده شده است.

برای اجرای شبکه ای از میزبان ها شما می توانید از mininet یا هر چیز دیگری که ip های مختلفی برای میزبان های مختلف ارائه میکند، استفاده کنید.

من از mininet استفاده کردم، بنابراین یک توپولوژی برای شبکه خودم با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون در فایل ./setnet.py ساختم. برای اجرای شبکه با استفاده از مینی نت میتونید از دستور زیر استفاده کنید:

sudo mn --custom ./setnet.py --topo mytopo

در مینی نت برای اجرای ترمینال هر میزبان از دستور زیر مثلا برای میزبان 1 استفاده کنید:

xterm h1

برای اجرای سرور به مسیر

  ./SimpleNetworking/out/artifacts/SimpleNetworkingServer بروید. در این جا لیستی از کاربران و رمز عبورشان را در فایل users.txt مشاهده می کنید که به دلخواه خودتان میتوانید این لیست را تغییر دهید. برای اجرای برنامه سرور باید از دستور زیر در ترمینال استفاده کنید:

java -jar SimpleNetworkingServer.jar

برای اجرای کلاینت به مسیر

 ./SimpleNetworking/out/artifacts/SimpleNetworkingClient بروید. برای اجرای برنامه کلاینت باید از دستور زیر در ترمینال استفاده کنید:

java -jar SimpleNetworkingClient.jar server_ip

توجه: server_ip در دستور بالا آدرس ip سروری است که کلاینت ها باید به آن وصل شوند.

پس از اجرای سرور و کلاینت ها، میتوانید در کلاینت ها با استفاده از نام کاربری و رمز عبور درست وارد شده و با دیگر کلاینت های آنلاین به ارسال پیام بپردازید.

توجه: روش های caching و delivering رو پیاده سازی نکردم اگر میخواهید خودتان آن ها را پیاده سازی کنید.

در صورت توسعه دادن این برنامه ساده میتونید یه پیام رسان ساده برای خودتون و دوستانتون درست کنید که بسیار شبیه تلگرام و یاهو مسنجر عمل میکند.